Článek v Mladé frontě DNES dne 27.listopadu 2004
na téma "Pražské městské části bez znaku"

Lysolaje chtějí do znaku zlatou lišku, Benice zase historický kočár

Praha Lysolaje patří k posledním městským částem, které stále nemají vlastní znak. To se však zřejmě již brzy změní, Poslanecká sněmovna má o jeho přidělení jednat již příští měsíc. „O konkrétní podobě našeho znaku jsme začali jednat již vloni. Své návrhy nám předkládali i místní obyvatelé,“ řekl lysolajský zastupitel Václav Bláha.
„K jednotlivým návrhům se poté mohli lidé z Lysolají vyjádřit i v malém neoficiálním referendu, v němž vybírali z téměř dvaceti návrhů,“ uvedla starostka Marcela Jandová s tím, že toto hlasování bylo v červnu loňského roku připojeno k referendu o vstupu Česka do Evropské unie.
Místní zastupitelé nakonec vybrali jeden z návrhů mladého heraldika Arnošta Drozda. „Zlatá liška v horní části znaku naznačuje vznik názvu Lysolají, modrý pramen v dolní části je skutečně jednou z pamětihodností naší obce,“ řekl Václav Bláha.
Schvalování nových znaků však není vůbec jednoduché. Jednotlivé návrhy musí odsouhlasit magistrátní heraldická komise a také Poslanecká sněmovna.
„Někdy se stává, že návrhy městským částem vracíme. Ty totiž často nerespektují základní heraldická pravidla a snaží se vytvořit zbytečně složité znaky,“ řekl předseda komise, historik Václav Ledvinka.
Na oficiální znak stále čekají také obyvatelé Benic. „Uvažovali jsme o mnoha motivech. Nakonec jsme se ale rozhodli pro zlatý kočár,“ uvedl benický místostarosta Karel Cibulka. Kočár, který je ústředním motivem znaku, je podle něj připomínkou bývalé císařské silnice, která vedla nedaleko obce. „Část této cesty, jež v minulosti spojovala Prahu s Vídní, nyní měníme v turistickou stezku,“ dodal Cibulka.
Oficiální znak stále nemají ani v Praze 8. „Znak sice stále nebyl schválen, ale při nejrůznějších neoficiálních příležitostech ho již používáme,“ řekl mluvčí Prahy 8 Tomáš Kňourek.

Libor Hruška

Vyscanovaná podoba článku

Podoba článku na www.idnes.cz

 

©
Arnošt Drozd
2004